Schudnite pomocou bielkovinového stravovania

Ak sa minimálne zbežne zaujímate o trendy v zdravom stravovaní, diétach a snahe schudnúť nechcené kilá navyše, s najväčšou pravdepodobnosťou vám neuniklo, že už nejaký čas sa popularite teší ketodiet, respektíve stravovanie založené na pravidelnej konzumácii bielkovinovej stravy.

Bielkoviny sú pre naše telo potrebnou živinou, udržiavajú zdravé svalstvo a funkčnosť nášho tela. Navyše podporujú zdravý metabolizmus, ktorý je jednou z dôležitých súčastí efektívneho spaľovania nadbytočných kíl. Preto ak niektorá diéta zo svojho jedálnička vylučuje proteíny, môže to byť veľká chyba. Nielen z hľadiska nášho zdravia, ale aj z pohľadu funkčného chudnutia a zároveň snahy udržiavať svalovú hmotu.

chlebíky, proteíny

Proteínová strava predstavuje pomerne chutnú alternatívu a pestrý výber jedál, z ktorých navyše budete zasýtení. A práve fakt, že bielkoviny vytvárajú v ľudskom tele pocit sýtosti, je ďalší z kľúčových bodov tejto diéty. Prakticky možno povedať, že bude efektívnejšie, respektíve toľko, koľko vaše telo potrebuje, no vyhnete sa zbytočnému maškrteniu a konzumácii porcií navyše.

Hoci bielkovinová diéta zatiaľ pôsobí ako jedálniček bez väčších obmedzení, platí tu jedna prísna zásada. Je dôležité minimalizovať príjem sacharidov.

torta, sladké

Ak budeme dodržiavať presnejšie zásady tzv ketogénnej diéty, funkčný proces spaľovania tukov sa v našom tele dokáže spustiť už o 2 až 3 dni. Telo sa nastaví do stavu, ktorý je známy ako ketóza. Je to proces, v akom si telo za primárny zdroj čerpania energie zvolí tuky a tukové zásoby, čím ich zároveň rýchlejšie spaľuje a nemá tendenciu ich ukladať. Takýto stav sa však dá dosiahnuť len vtedy, ak prichádza k rýchlemu či radikálnejšiemu zníženiu obsahu sacharidov a cukrov. Tie sú totiž primárnym zdrojom energie a ak je ich v tele nedostatok, náš organizmu „prepne na záložný plán“ a začne čerpať energiu predovšetkým z tukov.