Ako efektívne spáliť tukové zásoby?

Proteínová diéta alebo tkzv ketogénna diéta má za úlohu dostať naše telo do stavu ketózy, kedy prijme organizmus čerpať energiu primárne z tukov. Tým pádom bude naše telo tieto tuky lepšie spaľovať a výsledkom býva v nejednom prípadne schudnutie, ako aj úbytok váhy.

Musíme však vsadiť na jedálny lístok ochudobnený o sacharidy, podobne ako v prípade ketodiet Prodietix. Na druhej strane by však mala byť naša pravidelná strana bohatá na bielkoviny, čiže proteíny, čo budú udržiavať našu kondíciu a zároveň podporovať zdravý metabolizmus.

Pokiaľ ale chceme z nášho tela spáliť tuky, prečo je reč o rapídnom znížení príjmu sacharidov?

cestoviny s omáčkou

Sacharidy sú vo všeobecnosti hlavným „palivom“ nášho tela. Ľudský organizmus čerpá energiu primárne z nich a naopak tuky sú len alternatívny zdroj. Práve preto majú tendenciu ukladať sa v našom tele dlhšie a začnú sa spaľovať až vtedy, keď telo spáli dostupné sacharidy.

A práve nízkou hladinou sacharidov dosiahne požadovaný proces, teda ketózu, kedy organizmus začne za zdroj energie využívať primárne tuky miesto sacharidov. Týmto spôsobom sa bude nadbytočného tuku zbavovať rýchlejšie a efektívnejšie.

klobása, banán

Niektoré ketogénne (proteínové) diéty sú prísnejšie aj z hľadiska príjmu tukov, iné ich naopak povoľujú vo veľkom množstve. Hlavne tie čerpané zo živočíšnych a rastlinných potravín. Zásadnou zložkou sú však v oboch prípadoch bielkoviny a nutnosť obmedziť sacharidovú stravu, ktorá proces ketózy naruší.

Výhody proteínovej diéty

Hlavným dôvodom dokáže byť jej funkčnosť. A to platí aj z hľadiska ľudí s vyššou hmotnosťou, respektíve aj pre tých, čo potrebujú redukovať hladinu tuku v svojom tele na znížiť ju. Výsledkom dokáže byť tiež radikálne zníženie hmotnosti. Ďalším podstatným dôvodom je aj fakt, že aplikovaním dotyčnej diéty dokážeme zabrániť vzniku neželaného jo-jo efektu, takisto sa pri tomto stravovaní v tele nezadržiava toľko vody, ako v prípade iných diét. A nemenej podstatnou výhodou je jej tendencia spomaliť tvorbu rakovinotvorných buniek.