Led žiarovky a led svetlá- najúspornejšie riešenie

Hodnotu niektorých vecí by sme si uvedomovali lepšie, ak by sme ich určitú dobu nemali. Napríklad osvetlenie v našich priestoroch už považujeme za samozrejmosť, ale skúste si predstaviť domácnosť, firmu alebo pracovisko bez neho. Osvetlenie je skrátka jednou z tých vecí, na ktoré sme odkázaní denne, hoci je pravda, že jeho hodnotu si uvedomujeme, nakoľko elektrická energia nie je zadarmo. A ideálom dnešnej doby je svietiť často, pravidelne, bez obmedzení a pritom úsporne. Dá sa to?

Áno, dá sa to. Pretože dnes už poznáme napríklad úsporné žiarivky, ale veľmi dobre známe zostávajú aj led svetlá, čo sa na rozdiel od úsporných žiariviek po zapnutí ihneď rozsvietia a z hľadiska úspory sú ešte o niekoľko percent efektívnejšie.

žiarovky, svetlá

Základným rozdielom a vlastne princípom led svetiel je, že používajú diódy na emitovanie svetla. Pri rovnakom výkone svietenia preto spotrebujú oveľa menej elektrickej energie, veľkú časť spotrebovanej energie premieňajú na svetlo, čiže nie na teplo. A to je rozdiel oproti klasickým žiarovkám, ktoré zasa naopak veľkú časť premieňali na teplo, pretože aby svietili, museli sa rozohriať. „Ledky“ sú v tomto smere efektívnejšie a úspornejšie, nezahrievajú sa a sú bezpečné.

Konkrétne je v tejto kategórii dostupná led ziarovka e27, e14, gu10, ale aj iné, vlastne všetky známe typy žiaroviek ako aj ďalších svetelných produktov- napríklad led reflektory, panely, trubice, pásiky.

veľká žiarovka, malé žiarovky

Je to hlavne efektivita žiarenia, ktorá je pri týchto svetlených produktoch populárna najmä z dôvodu, že takéto efektívne žiarenie je faktorom pravidelnej úspory za osvetlenie. Napríklad na rozsvietenie led žiarovky je potrebné minúť oveľa menej elektrickej energie, než na rozsvietenie tej klasickej. Navyše spotrebuje ešte menej energií, než úsporná žiarivka.

Potom sa ešte hodí spomenúť, že neobsahuje ortuť či iné toxické látky. Led žiarovky sa dajú plnohodnotne recyklovať.