Inovatívne solárne kolektory šetria prostredie aj vaše peniaze

Už dlho neplatí, že na výrobu tepla v domácnosti musíte používať elektrinu alebo plyn. V súčasnosti sa celý svet snaží fungovať ekologicky vo všetkých smeroch, a preto sa nie je čomu čudovať, že v oblasti vykurovania sa začínajú presadzovať nevyčerpateľné zdroje. Počuli ste už o solárnych kolektoroch? Možno ste si všimli na strechách domov zvláštne telesá a pýtali ste sa, na čo slúžia. Sú to solárne kolektory, ktoré čerpajú energiu zo slnka a produkujú tak teplo v domácnosti. Poďme sa ale bližšie pozrieť na to, ako fungujú a aká je ich cena.

solární panely

Vykurovanie na princípe solárnych kolektorov

Ako sme už v úvode naznačili, solárne kolektory sú telesá umiestnené spravidla na streche obytného objektu. Tento typ vykurovania čerpá energiu zo slnka a premieňa ju na teplo, ktoré sa následne odvádza do obytných miestností. Je to veľmi ekologický typ kúrenia, pretože využíva slnečné žiarenie, a to je nevyčerpateľný zdroj energie. To znamená, že slnečné žiarenie môžeme využívať neobmedzene. Solárne kolektory sa skladajú z absorbéra, na ktorý padá http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Jan-Bures-Dolar-prudce-pada-proc-mu-nepomahaji-silna-domaci-cisla-520101slnečné žiarenie. V ňom sa hromadí teplo a to je ďalej prenášané do kvapaliny nachádzajúcej sa v ďalších častiach absorbéra. Táto nahromadená energia sa potom odovzdáva ďalej až do takej podoby, kedy môžete prostredníctvom ovládania určovať teplotu vo vašej domácnosti.

panely

Vykurovanie solárnymi kolektormi? Oplatí sa!

Slnečné kolektory si mnohí ľudia volia preto, že chcú šetriť naše životné prostredie a využívať na výrobu tepla nevyčerpateľné zdroje energie. Jednou z ďalších výhod je, že okrem šetrenia životného prostredia je tento typ vykurovania navyše aj veľmi ekonomický. Pri nákladoch na vykurovanie solárnymi kolektormi zohráva dôležitú úlohu sklon strechy a jej nasmerovanie. Pre domácnosť je výhodnejšie, ak je strecha otočená smerom na juh, a môže tak čerpať energiu zo slnka po celý deň. Z toho logicky vyplýva, že vykurovanie slnečnými kolektormi nie je vhodné pre oblasti, kde slnečné žiarenie dopadá len obmedzene. Celková cena inštalácie závisí od mnohých faktorov, no je potrebné podotknúť, že obstarávacie náklady sú vyššie. Napriek tomu investícia do solárnych kolektorov sa vám vráti v priemere do 7 až 9 rokov.

Zaujímate sa o solárne kolektory ako moderný spôsob vykúrenia domácnosti? Kliknite na internetovú stránkuwww.viessmann.ska získajte viac informácií.