Cieľom diéty musí byť efektívne spaľovanie tukov

Ak sa rozhodneme schudnúť, pravdepodobne sa rozhodneme dodržiavať určitú diétu. A v takom prípade máme na výber veľa možností, hoci nie každá môže byť pre nás ideálna či poskytovať vytúženú výsledok. Je veľmi dôležité, aby sme si vybrali takú, ktorej sa budeme vedieť prispôsobiť.

pomaranč, meter, diéta

Rovnako sú dôležité jej výsledky, respektíve následky. Pretože pri bežných nutričných diétach nespálime len tuky, ale takisto zasahujeme do nášho svalstva, ktorého kondícia sa pri dotyčnom type stravovania oslabuje. Konkrétnejšie spálime asi 60 % z tukov a 40 % zo svalstva, čo pre mnohých nie je práve ideál. Nehovoriac o fyzickej slabosti, ktorá ich bude sprevádzať.

Ak sa chcete takýmto neželaným efektom vyhnúť, mali by ste pri diéte konzumovať bielkoviny. Konkrétne vsadiť na bielkovinovú diétu, ktorá sa snaží obmedziť predovšetkým sacharidy. Prečo?

obložená žemľa

Sacharidy sú pre človeka hlavným zdrojom energie. Ľudské telo je nastavené využívať ich a spaľovať ako primárne zdroje. Ak je v našom tele dostatok či dokonca nadbytok sacharidov a cukrov, nie je odkázané primárne spaľovať tuky. To znamená, že tukové zásoby sa v takomto prípade spaľujú pomalšie. A toto je ten faktor, kvôli ktorému aj napriek snahe schudnúť tukové zásoby zostávajú a zbavujeme sa ich veľmi ťažko, resp. neefektívne.

Preto je potrebné, aby sa naše telo najskôr dostalo do takzvaného stavu ketózy. To je zároveň dôvod, prečo sa nízkosacharidové diéty označujú aj ako ketogenna dieta. Majú za cieľ vo vašom tele dosiahnuť proces, kedy následkom nedostatkov cukrov a sacharidov začne telo čerpať energiu z tukových zásob. Tieto zásoby si tentokrát určí za hlavný zdroj, ktorý bude spaľovať. Tým pádom sa uložených tukov zbavíte rýchlejšie a účinnejšie.

A bielkoviny aj v tomto prípade zohrávajú svoju úlohu. Za prvé v nás vyvolajú pocit sýtosti a nebudeme mať chuť zbytočne „maškrtiť“, za druhé výrazne pomáhajú k tomu, aby vaše svalstvo a metabolizmus fungovali správne. A hlavne zdravý metabolizmus je potrebnou súčasťou účinného chudnutia.