Oplotenie pozemku krok za krokom

Výstavba nového domu je niečo, čo určite zaberie majiteľom kopu času, no počas toho je potrebné myslieť aj na oplotenie pozemku. Oplotenie má niekoľko veľmi dôležitých funkcií, na ktoré netreba zabúdať. V niektorých krajinách je populárny voľný pozemok bez oplotenia, no u nás je trend opačný. Väčšinou sa každý snaží oplotiť si svoj pozemok tak, aby bolo doňho z ulice vidieť iba minimálne. Ide najmä o súkromie. Nechceme, aby ostatní videli viac, ako je potrebné. Poďte sa spoločne s nami pozrieť na to, aké má oplotenie pozemku funkcie a komu ho zveriť, pokiaľ sa do toho nechcete púšťať sami.

plot

Prečo je oplotenie pozemku dôležité?

Na túto jednoduchú otázku existuje jednoduchá odpoveď. V prvom rade ide o ohraničenie vlastného pozemku. Nikto predsa nechce zasahovať do pozemku svojho suseda, z čoho by v konečnom dôsledku mohol byť problém. Ešte pred samotnou realizáciou výstavby plotu je potrebné nazrieť do katastrálnej mapy a označiť si svoj pozemok. Ide teda o prirodzený spôsob vymedzenia vlastnej pôdy. Ďalšou funkciou oplotenia pozemku je zachovanie súkromia. Nechceme predsa, aby nám na pozemok vstupovali nepozvaní hostia bez ohlásenia. Záleží od možností nášho pozemku, no častokrát oplotenie staviame do takej výšky, aby nebolo možné na náš pozemok vidieť. Výška plotu je stanovená legislatívne a nesmie sa prekročiť. V neposlednom rade ide o okrasnú funkciu oplotenia. Plot by mal ladiť s celkovým dizajnom domu a mal by byť tiež funkčný. Súčasťou oplotenia býva tiež elektrická brána pre autá, čo je veľmi praktické najmä vtedy, ak je váš vstup na pozemok z hlavnej cesty skomplikovaný hustou premávkou.

dřevěný plot

Aké oplotenia pozemku sú v móde?

Pri výbere oplotenia pozemku myslite dopredu. Pokiaľ nie ste záhradný typ a zaobstaráte si oplotenie zo živých stromčekov, pravdepodobne to pre vás nebude najšťastnejšou voľbou. Živý plot totiž potrebuje dôkladnú starostlivosť. Zastrihávanie, polievanie či postreky sú nevyhnutnou súčasťou. Sú však aj ďalšie, menej náročné, možnosti. Drevené, kovové, betónové či kombinované oplotenie pozemku je najčastejšou voľbou majiteľov pozemkov. Veľkou novinkou sú takzvané kamenné ploty, ktoré sú však účinné v boji proti hluku. Stavebné náklady sú však o trochu vyššie ako u ostatných typov.

Oplotenie pozemku nemusí byť nič zložité. Kliknite na našu stránku http://exterierstav.sk/ a zistite viac.