Jedálenské súpravy

Jedálenské súpravy boli v minulosti doménou svadobných darov a výbavy nevesty. V súčasnosti sa za touto časťou kuchynskej výbavy obzrieme hneď ako si zariaďujeme bývanie.
Vybrať si z pestrej ponuky tanierov môže byť náročné – aj keď sa to nezdá. Jedálenská súprava by mala ladiť s dominujúcimi farbami domácnosti, ale čo ďalej?

talíř

Biele verzus farebné
Biele taniere nie sú len hitom minulého storočia. Stále sa tešia veľkej obľube. V ich prospech hovorí nadčasovosť. Biela bude stále „in“. Sú vhodné na každodenné stolovanie. Ak dávate prednosť inej farbe pokojne si vyberte iné – základ je aby boli jednofarebné.
Tvar – okrúhle, štvorcové, s oblými hranami, alebo oválne – tvar riadu zvoľte podľa svojej chuti, ale berte pritom ohľad aj na to, či a ako sa vám zmestí do kuchynskej linky.
Pokiaľ sa vám jedna farba zdá fádna môžete si vybrať zo vzorovaných druhov jedálenských servisov. Prednosť dajte ale porcelánu, ktorý nie je zdobený kovom (pozlátený, postriebrený). Môžete ho síce pokojne umývať v umývačke riadu, ale do mikrovlnnej rúry ho dať nemôžete.

Slávnostný riad
Slávnostná jedálenská súprava sa používa zriedkavejšie. Preto pri jej kúpe klaďte dôraz na kvalitu, dizajn a farebné prevedenie.
Pri kúpe slávnostného riadu sa neobmedzujte len na taniere, ale zaobstarajte súpravu aj s omáčnikmi, polievkovou misou, šálkami, … akákoľvek oslava získa takto slávnostnejší, výnimočnejší a okázalejší nádych.

porcelán

Materiál
V dnešnej dobe sa taniere vyrábajú z keramiky, kameniny, skla, plastu a porcelánu. Najznámejšie z nich sú keramika, sklo a porcelán.
Najpopulárnejší je keramický riad. Jeho mínusom je však náchylnosť na otlčenie či odštiepenie glazúry.
Porcelánobjavili v Číne. Tento materiál je stále veľmi žiadaný – je ľahký, jednoducho sa udržuje, má vysoký lesk a je odolný voči opotrebovaniu. Niektoré taniere sú vyrobené zo špeciálneho druhu porcelánu – oproti svetlu sú priesvitné.
Sklo– moderný a praktický materiál. Môžete si zvoliť z matného, krištáľového, dymového, farebného, alebo priesvitného skla.