Prečo sú pri (funkčnej) diéte potrebné proteíny

Diéta a zdravé stravovanie, respektíve snaha schudnúť či udržať si váhu nie je o tom, celé dni nič nejesť a maximálne si dať jablko či ovocný džús. Dobre viete, že takto sa predsa fungovať nedá, určite nie dlhodobo. Naše telo predsa potrebuje prijímať dôležité látky, k akým radíme napríklad bielkoviny, a je preto potrebné dodržiavať jedálny lístok, ktorý by nás nenútil hladovať, ale stravovať sa efektívne. Vhodným príkladom je bielkovinová diéta Prodietix.
Vo všeobecnosti sa v bielkovinovej, proteínovej či inak známej ako ketónovej diéte zameriavame na bohatý príjem bielkovín (proteínov) s tým, že sa snažíme obmedziť vysoký príjem sacharidov.

Oriešky v miske, pohár s mliekom, bielkoviny.jpg

Môžeme sa tak zamerať buďto na prírodnú stravu ako grilované mäso, varené vajíčka, nízkotučné mlieko a jogurty,… alebo takisto na špeciálne upravené produkty chutných jedál so zníženým obsahom sacharidov a naopak zvýšeným obsahom bielkovín.
Proteíny sú nielen efektívne k zasýteniu a zahnaniu častej chuti na jedlo, ale sú takisto potrebným zdrojom pre správne fungovanie organizmu. A tento bod je pri zdravom stravovaní, respektíve diéte veľmi dôležitý. Vyhnúť sa vyčerpaniu a fyzickej slabosti, ktorá v tých najhorších prípadoch môže viesť ku kolapsu.
Proteíny však takistozrýchľujú proces chudnutia.

  • Je to spôsobené tým, že napomáhajú k správnejšej (rýchlejšej) funkcii metabolizmu. A ako vieme, kvalitne fungujúci metabolizmus je pri spaľovaní nadbytočných tukov veľmi podstatným faktorom. Robí rozdiel medzi tým, či naše zdravé stravovanie spolu s pravidelným pohybom bude efektívne a to v pomerne krátkom čase, alebo naopak či celá snaha bude len viac menej zbytočným trápením.

Pohár s mliekom, príroda, zdravý životnný štýl.jpg
Stručne povedané, proteíny podporujú trávenie a v kombinácii s fyzickou aktivitou by sa mali postarať o viditeľne funkčný výsledok, kedy chudnutie bude prebiehať vo svojej podstate prirodzenou, avšak veľmi funkčnou cestou.